Aprīlis ir otrais pavasara mēnesis kalendārā, un šajā laikā zeme sāk elpot, sasilstot un atdodot ziemas uzkrāto mitrumu. Šo mēnesi dēvē par Sulu mēnesi, jo bērzi sāk tecināt sulu (šogad tas sākās jau marta vidū).
Turpinās lazdas un alkšņu ziedēšana, kā arī uzzied kārkli un pūpolvītoli. Lai gan aprīļa lauki vēl ir sarkanbrūni ar dzeltenu nokrāsu, tie jau sāk rotāties ar māllēpēm, bet mežmalas pamazām pieskandina vizbulītes – zilas, baltas un dzeltenas. Aprīļa otrajā pusē uzzied arī gundegas un mazpurenītes.
Putnu mēnesis iezīmē gājputnu atgriešanās laiku. Mēneša izskaņā Latvijā ierodas pirmās bezdelīgas, lakstīgalas un dzeguzes. Ar vītolu un kārklu ziedēšanu sākas aktīvs darbs arī bitēm, bet zemniekam – zemes darbi un agrais sējas posms.
Aprīļa dienas un tautas ticējumi:
1. aprīlis – Māņu (Joka) diena. Tāpat arī 14. un 30. aprīlis tiek uzskatītas par Māņu dienām. Ticējums vēsta, ka šai dienā piedzimis Jūdass, un ka šajā dienā Velns tika padzīts no debesīm. Ticējumi: Kāds laiks ir 1. aprīlī, tāds būs arī 1. oktobrī – un otrādi. Ja ūdens šajā dienā tek burbuļodams, būs laba zāles raža, pretējā gadījumā – slikta. Saule šajā dienā sola bagātīgu linu ražu.
4. aprīlis – Izidora diena. Zemes darbi ir aizliegti. Šai dienā Latvijā atgriežas strazdi. Ticējumi: Ja saullēktā debesis sārtojas, gaidāms labs gads. Tumšzili mākoņi sola siltu un lietainu nākamo nedēļu.
7. aprīlis – Vecā Pavasara Māra. Ja uz jumtiem vēl sniegs, tad Jegorā (6. maijā) tas vēl var atkārtoties. Tā ir arī piemērota diena ārstniecisku līdzekļu gatavošanai. Ticējumi: Silta nakts sola jauku pavasari. Ja debesis skaidras un saule spoža, gaidāma vējaina vasara. Negaiss šajā dienā nozīmē siltu vasaru un labu riekstu ražu. Lietains laiks norāda uz sēņu bagātu vasaru.
8. aprīlis – dabas un laika vērojumu diena. Žagatas šai dienā dēj pirmo olu. Ja ķīvītes lido zemu – gaidāms ilgstošs sausums. Ja tās kliedz vakarā – nākamā diena būs skaidra. Ticējumi: Tāpat kā 1. aprīlim, arī šai dienai ir savs atspulgs 8. oktobrī – laiks būs līdzīgs.
14. aprīlis (dažviet arī 15.) – Tipsis jeb Tipša diena. Tiek uzskatīta par pavasara lauku darbu sākumu. Māllēpes sāk ziedēt (šogad tas notika jau martā), un arī medņi sāk riestu. Ja pavasara ūdeņi tek lēni, gaidāms smags gads. Silta un skaidra nakts sola siltu un sausu vasaru.
17. aprīlis – Zaļā ceturtdiena. Ticējumi: Ja šajā naktī ola, uzlikta uz sētas staba, sasalst, tad pavasarī nosals pirmie mieži. Skaidrs un silts laiks sola labu siena vākšanas sezonu, bet apmācies – sliktu.
18. aprīlis – viena no Vēja dienām. Parasti šajā dienā ir vai nu lietus, vai skaidrs un saulains laiks. Mostas pirmās dievgotiņas un nātru raibeņi (šogad tas notika jau martā).
Agrā rītā mežā fotogrāfs Saldus novadā sastopas ar elpu aizraujošu skatu (ar VIDEO)
Ticējumi: Klusa diena sola labu agrīno sēju. Spēcīgs vējš norāda uz vasaras lietiem un krusu.
20. un 21. aprīlis – Lieldienas. Rītā Saule dejo, Zeme šūpojas, Ūdeņi dzied un Gaiss virmo. Galvenie simboli – krāsotas olas un šūpoles. Lieldienas saistītas ar dabas atmodu, dzīvības augšāmcelšanos un pavasara auglību.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- “Pirmo reizi dzirdu ko šādu…”: jauna latviešu meitene saraksta dziesmu, kas dažās stundās sasniedz miljonus skatījumu un “nozog” klausītāju sirdis (VIDEO)by Laura Blūma
- Marmora olas – kā izveidot šedevru no dabīgām sastāvdaļāmby Anete Vītola
- Latviešu astrologs izsaka brīdinājumu visiem, kuri dod priekšroku glabāt savu naudu bankas kontāby Sandra Ločmele